6 mrt 2025
Onafhankelijk toezicht bij de samenwerkingsverbanden passend onderwijs
Het kabinet bereidt een wetswijziging voor die samenwerkingsverbanden voor passend onderwijs verplicht om te werken met een raad van toezicht bestaande uit volledig onafhankelijke toezichthouders. Voor veel samenwerkingsverbanden is dit een ingrijpende wijziging met (bestuurlijke) gevolgen voor de organisatie. BMC helpt samenwerkingsverbanden nu al met een soepele overgang.
Vooruitlopend op de wetswijziging heeft BMC een aantal samenwerkingsverbanden begeleid bij de overgang naar een raad van toezichtmodel. We denken in deze trajecten samen na over de (her)positionering van de directeur en het bestuur van het samenwerkingsverband en de positie van de aangesloten schoolbesturen. Daarnaast ondersteunen we bij de werving en selectie van nieuwe, onafhankelijke toezichthouders.
Stappenplan voor nieuwe governancestructuur
Om de overgang naar volledig onafhankelijk toezicht soepel te laten verlopen, werkt BMC met een overzichtelijk stappenplan:
- We starten met een gezamenlijke bijeenkomst met de huidige bestuursleden, aangevuld met eventuele andere gremia, zoals de leden van de ALV. Tijdens deze bijeenkomst komen we samen tot een houtskoolschets van de huidige én de gewenste bestuurlijke situatie. Wat wordt ieders (nieuwe) positie? Wat zijn hierbij de verantwoordelijkheden, rechten en plichten? En hoe komt dit tot uitdrukking in de nieuwe statuten?
- In overleg met het bestuur van het samenwerkingsverband zoeken we een passende notaris voor het wijzigen van de statuten.
- Samen met de notaris en het bestuur stellen we de concept-statuten op. Ook schrijven we een concept-bestuursreglement en eventuele aanvullende reglementen. We bespreken deze documenten samen met het bestuur en stellen we ze waar nodig bij. Heeft het bestuur de bijgestelde statuten goedgekeurd, dan volgt ondertekening bij de notaris.
- Tegelijkertijd starten onze collega’s van PublicSpirit, een dochteronderneming van BMC, met het opstellen van de competentieprofielen voor de nieuwe leden van de raad van toezicht en – indien nodig – de overige functionarissen (zoals een directeur-bestuurder). Dit alles gebeurt uiteraard in overleg met het bestuur.
- Na een positief advies van de ondersteuningsplanraad (OPR) op de competentieprofielen start PublicSpirit met de werving van de nieuwe functionarissen. Ook verzorgen zij de begeleiding van het selectieproces.
- Na de installatie van de nieuwe leden van de raad van toezicht begeleiden we de startbijeenkomst, stellen we de reglementen van de raad van toezicht op en begeleiden we waar nodig de verdere aspecten van het inwerkproces.
- Na afronding van het traject bieden we nazorg aan. We zijn beschikbaar voor vragen. Ook gaan we graag het gesprek aan als er nieuwe vragen aan het licht komen nadat de raad van toezicht en de directeur-bestuurder zijn gestart.
Meer informatie?
Meer weten over hoe wij de overgang naar volledig onafhankelijk toezicht binnen samenwerkingsverbanden passend onderwijs begeleiden? Neem voor meer informatie of een vrijblijvend gesprek contact op met Sebastian Baeten, Wieneke Swüste of Jeanette Breekveldt.
Meer weten?
Neem contact met ons op